< Späť na úvod


Filipíny sú exotickou krajinou na južnej pologuli medzi Áziou a Austráliou. 7107 nádherných ostrovov obývaných 90 mil. obyvateľmi (hovoriacimi viac ako 80 jazykmi a nárečiami) je neuveriteľným zdrojom nespočetných pláží, zálivov a džunglí. Rozmanitosť krajiny, ktorá sa snaží dostať z ekonomických problémov je obdivuhodná, o čom svedčí i rast HDP, roku 2007 o vyše 7%. Slovensko a Filipíny sú vzájomne veľmi vzdialené a vedia len málo jeden o druhom - o čom svedčí i vzájomná výmena tovarov v roku 2007 - medzi najviac vyvážané tovary zo Slovenska patrí elektronika, priemyselné a chemické výrobky, tovar potrebný pre tlač. Z Filipín dovážame prevažne košikárske výrobky, šperky, kožený tovar, nábytok, kancelárske vybavenie a tiež rôznorodý darčekový tovar. Snahou generálneho konzulátu bude odstraňovať neinformovanosť, rozširovať vzťahy v ekonomickej a kultúrnej oblasti a podporovať rozvoj turizmu. Dôležitou oblasťou je aj pomoc filipínskym občanom, ktoré sa ocitli v núdzi na území Slovenska

Filipínska republika

Hlavné mesto: Manila
Rozloha: 300 076 km2
Počet obyvateľov: 84 619 974
Hustota obyvateľstva: 249 ľudí / km2
Štátne zriadenie pluralitná republika s dvojkomorovým parlamentom
Časové Pásmo: GMT + h
Administrativne delenie: 16 oblastí (z toho 2 autonómne)
Nezávislosť od: 12.júna 1898
Mena: filipínské peso (P) =100 centavos
Úradný jazyk: angličtina, filipino
Rozloha vodnej plochy: 1830 km2
Rozloha pevniny: 298170 km2
Dĺžka pobrežia: 36 289 km
Priemerný vek mužov: 36
Priemerný vek žien: 60
Relativny podíel mestského obyvateľstva: 51
Hrubý domácí produkt na osobu: 1040$
Nezamestnanosť: 8,9 % (1999)
Priemyselné odvetvia: strojárenský priemysel, výroba stavebných hmôt, geotermálna energia
Poľnohospodárstvo: pestovanie ryže, kukurice, manioku, batátu, banánovníkov, cukr.trstiny, kokosové palmy, rybolov, chov prasiat, hydiny a byvolov
Prírodné zdroje: zlato, striebro, meď, chróm
Najvyššia hora: Apo - 954 m n. m
Najnižší bod: Filipínske more - 0 m n. m
Nejdlhšia rieka: Mindanao (551 km)
Nejväčšue mesto: Manila (2.075.000 obyvateľov)
Prírodné nebezpečenstvo: cyklóny, tajfúny, aktivna vulkanická činnosť, pôdne erózie
Železnica v km: 897
Cesty v km: 201994
Prístavy: Batangas, Cagayan de Oro, Cebu, Davao, Guimaras Island, Iligan, Iloilo, Jolo, Legaspi, Manila,Masao, Puerto Princesa, San Fernando, Subic Bay, Zamboanga
Náboženská príslušnosť: rímsko-katolícke 84%, protestanti 4%, muslimovia 5%, Aglipayan 5% (kresťanské hnutie), ostatní 2%
Gramotnosť: 97%

Vstupné formality na Filipíny:

Občania Slovenskej republiky môžu cestovať na Filipíny za účelom turistiky bez víz, pokiaľ doba ich pobytu nepresiahne 30 dní Pri vstupe je potrebné predložiť cestovný pas platný o 6 mesiacov dlhšie, ako je doba plánovaného pobytu. V prípade jeho predĺženia, udeľuje potrebné povolenie The Philippine Bureau of Immigration and Deporaton (Magallanes Drive, Intramuros, Manila - www.immigration.gov.ph) Povolenie môže byť udelené na dodatočné dva mesiace pobytu. Žiadosť sa podáva 7 dní pred termínom ukončenia platnosti pôvodného pobytu.

Konzulát:

SR nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo SR v Indonézii.
Jalan Profesor Mohammad Yamin 29
1368, Jakarta 103 10

Dôležité telefónne čísla:

Tiesňová linka 166/117
Záchranná služba a rýchla policajná asistencia 117
Filipínska národná polícia 7230401, 7253245
Hasiči 8162553
Informácie o telefónnych číslach 114

Očkovanie a lekár:

Povinné nie je žiadne očkovanie, pri cestovaní sa doporučuje očkovanie proti žltačke.
Riziko malárie je v turistických oblastiach Filipín (manila, Boracay, Mindoro) relatívne malé, profylaxia antimalarikami je na individuálnom zvážení každého cestovateľa.

Filipíny - jazyk:

Úradným jazykom je umelý jazyk filipínština (Filipino), založená na jazyku tagalog z obalsti stredného Luzonu s prvkami veľkých filipínskych jazykov (obzvlášť cebuánčiny, ilocánčiny a hiligaynončiny). Angličtina s miestnymi jazykovými prvkami je veľmi rozšírená, vplyv španielčiny je dnes s malými výnimkami zanedbateľný, hoci miestne názvy a mená sú i naďalej prevažne španielske.

Nápoje a strava:

Filipínska kuchyňa je zmesou čínskych, malajských a španielskych vplyvov. Jedlá sú zvyčajne servírované všetky naraz, teplota pokrmov nebýva rozhodujúca. Pri jedle sa prevažne používa lyžica a vidlička. Tradičné stolovanie na banánovom liste a namiesto príboru sa zvyčajne používajú prsty, hlavne v poslednej dobe sa tento spôsob dostáva stále viac do módy (tradičné reštaurácie typu kamayan). Hlavou prílohou je ryža. Národným nápojom je pivo, najznámejšou značkou je San Miguel. Veľmi silné je pivo značky Red Horse. Obľúbeným je rum miestnej značky Tanduay.

Odletová taxa:

550 pesos

Mena a časový posun na Filipínach:

Miestnou menou je peso (piso - P) a delí sa na 100 centavos. Bankovky sú v hodnotách 5,10,50,100 500 a 1000 P. Mince v hodnotách 1,5,10,25 centavos a 1 a 5 pesos, platné sú len mince s nápisom "Bangko Sentral ng Pilipinas". Približný kurz 42- 44 pesos za 1USD a 54-56 pesos za 1 €. Kurz sa mení. Platobné karty sú akceptované väčšinou len v luxusných hoteloch. Spätná výmena je možná na letisku v Manile len pri predložení oficiálneho bankového potvrdenia, ktoré vydávajú banky alebo oficiálne zmenárne. Zmena na čiernom trhu nie je doporučovaná z dôvodu mnohých podvodov pri výmene peňazí. Časový posun je + 7hodín oproti stredoeurópskemu času.

Elektrické napätie:

220 V, 60 Hz, striedavý prúd, zásuvky amerického typu. Dodávka elektriny na odľahlých miestach nie je celodenná, veľmi často je prúd len niekoľko hodín.

Typické suveníry:

Typickými filipínskymi súvenírmi sú výrobky z dreva a morské suveníry. Cenová hladina je nižšia než na Slovensku.

Oblečenie:

Najvhodnejšie je ľahké bavlnené oblečenie. Kúpanie "hore bez" nie je obvyklé. Kúpanie bez plaviek je neprípustné. Do autobusu sa hodí ľahké teplé oblečenie.